STHATTI - sthattı, sthatti, suthatti, st, sut, http://www.suthatti.com.tr
 
 
SİTE İÇİ ARAMA  |  ENGLISH  
Yeni Sayfa 1 Yeni Sayfa 2 Yeni Sayfa 2
   
 
 
 
 
   
 
   
   
   
   
   
 
 
   
   
 
 
   
   
 
 
   
     
   
  Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği  
     
   
     
  Süt Raporu  
     
   
  suder Sun Sun Sun  
     
   
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
 

Unilever'in Türkiye'den sonraki dondurma yatırımı Macaristan'a

Unilever,  Macaristan’daki dondurma fabrikasına, daha önce planlanıp yapımı ertelenen, yeni soğuk depolama alanı tesisini inşa etmek amacıyla 8 milyon euro yatırım yapacağını açıkladı.

Budapeşte İş Dergisi (BBJ)’ne göre tüm Algida marka dondurma ürünlerinin dörtte üçünü üreten fabrika, üretiminin %90’ından fazlasını Batı Avrupa’ya ihraç ediyor. BBJ, Unilever’in dondurma kapasitesini 2015 yılına kadar yıllık 75 milyon litreden 90 milyon litreye çıkarmak istediğini de bildirdi.

Unilever sözcüsü verdiği demeçte, deponun şu anki kapasitesinin 1800 palet olduğunu ve bu rakamın ihtiyacın oldukça gerisinde kaldığını, bu nedenle dış depolama ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi. Yeni depo, toplam kapasiteyi 12.000 palete çıkaracak olan dört bloktan oluşuyor. Firma, depoya ilaveten, Veszprém’deki fabrikanın diğer binalarının da modernize edilmekte olduğunu; sevk ofisi, kantin, ısıtma odası, soyunma odası, kompresör odası ve diğer depolama alanlarını içeren ek binaların 2011 ve 2012 yılları arasında inşa edileceğini açıkladı.

Fabrika yöneticisi Laszlo Szatori, firmanın aynı zamanda nakliye gereksinimlerini azaltarak sera gazı emisyonlarını en aza indirmeyi amaçladığını ve çevre üzerindeki etkilerini azaltma çabasında olduğunu ifade etti.

Şirketin, 2010 yılında 3500 metrekarelik üretim genişlemesinin ardından 2011’de 100 kişiye daha istihdam sağladığı yine BBJ tarafından rapor edildi. Firma, ilanında yeni soğuk depolama alanında çalıştırılmak üzere 65’ten fazla kişinin işe alınacağını belirtti.
Ayrıca, bu yılın başlarında, Algida’nın Türkiye’deki dondurma fabrikasının üretimini iki katına çıkarmayı planlandığı duyurulmuştu. Verilen bilgiye göre, Algida Türkiye, Algida’nın küresel itici gücü dondurma kategorisinde dünya lideri haline geldi. Unilever tarafından yapılan açıklamada, Algida’nın son 20 yıl içinde Türk dondurma pazarına toplam 450 milyon euro yatırım yaptığı ve 100 milyon dolar civarında bir başlangıç maliyeti ile Konya’da ikinci bir dondurma fabrikası kurarak yatırımlarına devam edeceği kaydedildi.